top of page

KUNSTITALU HOONETE TAASTAMINE JA KAASAJASTAMINE

​​

EKLi Muhu Kunstitalus on jätkunud 2014. aastal alustatud tegevused nii sisulise programmi arendamisel kui ka ajaloolise talukompleksi konserveerimisel ja renoveerimisel projektijuht Tiiu Rebase eestvedamisel. 
Märkimisväärseimad investeeringud viimase kahekümne aasta jooksul: aitade rookatuste vahetus 2013. ja 2015. aastal ja Muhu Kunstitalu sepikoja ja sellega külgneva maakeldri katusetööd 2021. aastal; 2023. aastal paigaldasime hoonetekompleksile kanalisatsioonitrassi ja septiku, rajasime hoonesse vesitualeti ning teostasime erinevaid remonttöid.  Alates 2015 aastast on rehielamut ulatuslikult konserveeritud Tiiu Rebase, Karl-Kristjan Nageli  ja EKL meistrite poolt.

2023 aasta sügisel algatasime Kunstitalu ajaloolise, kuid paraku väga halvas seisukorras oleva peahoone renoveerimisprojekti koostamise. Muinsuskaitse nõudmistele vastav projekt valmib 2024. aasta suveks ja selle peatöövõtjaks on arhitekt Jaak-Adam Looveer.

​

Projekteerimise ülesandeks on kogu olemasoleva majaosa kohaldamine kunstnike loometööks ning administratsiooni- ja eluruumideks. Eesmärk on luua EKL Muhu kunstitalust peamiselt hooajaliselt funktsioneeriv rahvusvahelisse võrgustikku kuuluv kunstiresidentuur, valdkondade vahelise perspektiiviga loomekeskus. Hoonest peaks kujunema Eestit tutvustav väike arhailine maamärk, mille eesmärgiks sünteesida muistset kaasaegsega, seda nii elukeskkonna kui loovate ideede inkubaatorina. Muinsuskaitsealuse talukompleksi väljakutsed on sobivaks pinnaseks nii kaasaegsetele kunstnikele kui ka ajaloolastele, lastele ja täiskasvanutele, novaatoritele ja restauraatoritele.
Kompleks on ettenähtud renoveerida energiasäästu ja restaureerimise põhimõtetest lähtuvalt. Restaureeritav majaosa on ettenähtud soojapidavana ning köetavana, kuid on kavandatud kasutamiseks peamiselt hooajaliselt soojemal perioodil.

 

Projekteerijad: i2 arhitekt OÜ

Arhitekt: Indrek Järve

Sisearhitekt: Irene Press

Muinsuskaitse tegevusluba: VS 876/2016, Irene Press

PAIK Arhitektid OÜ

Arhitekt: Jaak-Adam Looveer

​

--​​

​

EKL MUHU KUNSTITALU RENOVEERIMISE PROJEKT - VISUAALID (link)

​

​

​​

--

ALATES 2014  TOIMUNUD TEGEVUSED

 

September–detsember 2014 – Kunstitalu arengukava koostamine ja kinnitamine EKL volikogu poolt. Tööd alustas Kunstitalu projektijuht Tiiu Rebane.

 

Oktoober–detsember 2014 – Visioonprojekti valmimine; autorite Jaak-Adam Looveeri ja Indrek Järve (PAIK Arhitektid OÜ)  poolt valmis säästva renoveerimise põhine madalenergiahoone tüüpi lahendus rehielamule, mille tulevane laienenud funktsioon näeb ette aastaringset majutus-ja töövõimalust kolmele alalisele residendile ning hoonele laiemat avalikku rakendusvõimalust seminaride-, stuudio- ja kontserdikeskusena. Talukompleksi visioonprojekti kuuluvad samuti uuenenud kommunaallahendused ning kaasaegne juurde ehitatav, samas ajaloolise mahuga harmoneeruv vaatetorn-stuudio.

 

Jaanuar 2015 – Kunstitalu kodulehe loomine (www.ai-res.org)

 

Veebruar 2015 – Muinsuskaitseametilt projekteerimisloa taotlemine valminud visioonprojekti alusel.

 

Mai 2015 – talu heakorratööd: kõigi ruumide korrastus, olemasolevate asemete väljavahetamine ja aastakümnete jooksul kogunenud prügi (~6 T) äravedu. Korrastamis-ja taastamistööd saunas, suuremahuline võsaraie.

 

Juuni 2015 – EKA ja Tehnikaülikooli VKA kahenädalane mõõdistuspraktika Joosep Metslangi juhtimisel; tulemusena valmisid Kunstitalule seni puuduolevad aida ja keldri mõõdistusjoonised.

​

September 2015 – ehitati Kunstitalu saun-aidale Muinsuskaitseameti osalisel toetusel uus rookatus.

​

Detsember 2015 – Muinsuskaitseametil valmis Muhu Kunstitalu hoonete kompleksi renoveerimis- ja ehitustööde eritingimuste pakett.

​

Muhu Kunstitalu püsitegevuste hulka kuulub hoonete konserveerimis-ja parandustööd, need on toimunud Karl-Kristjan Nageli ja Tiiu Rebase eestvedamisel. 

​

2016-2018 kindlustati peahoone talakonstruktsioone, konserveeriti ja kaeti laudisega rehemaja põlenud sein. Puhastati peamaja katus, parandati rohked lekkekohad. Interjöör kohaldati loometegevusele sobivamaks. Peamaja tuulekodade põrandad renoveeriti, köök-sepikoja katusetalad vahetati osaliselt, tõrvakattega katus parandati ja hüdroisoleeriti. Sepikoda kohandati Kunstitalu kunstigaleriiks, köök kohaldati nõuetele vastavaks.

Parandati kogu talukompleksi elektrisüsteeme. Vahetati välja kõik voodid, sh koos vajaliku puutööga. Eluruumide kohendamine on jätkuv tegevus. Asutati uus veesõlm, alternatiivina ainsale sauna veekraanile. Parandati välitualeti katusetalad, kate ja alustalad. Lubjati saun, kaasajastati duśśiruum. 

Lammutati peamaja müüritisel lasunud puitlava. Põlenud hooneala pinnas puhastati eterniidist ja sillutati killustikuga, rajati suvine katusealune töö-ja puhkeala. Graafikanädalate igaastaseks läbiviimiseks Muhu Kunstitalus rajati spetsiaalne settekast graafikajäätmevete filtreerimiseks. Jne

​

2019 suuremahulise ettevõtmisena puhastati peamaj laepealne täies mahus endisaegsest soojustuse kihist ning kindlustati veel ilmnenud puudused ja kahjustused hoone konstruktsioonis. põlenud rehehoone ajalooline müüritis sai konserveeritud ja kaetud, sauna veesõlm uuendatud.

​

2020 jätkuvad tööd veesüsteemi parandustega, valmib uus köök-sepikoja katus. peahoone sanitaarremont. Talu interjööri on rikastatud kunstnik Elo Järve pärandatud esemetega. 

​​

Märkimisväärseimad investeeringud viimase kahekümne aasta jooksul: aitade rookatuste vahetus 2013. ja 2015. aastal ja Muhu Kunstitalu sepikoja ja sellega külgneva maakeldri katusetööd 2021. aastal;  

 

2022 teostasime Muinsuskaitseameti toel Muhu Kunstitalu paargu-sepikoda-kelder katuse renoveerimistööd.. Muinsuskaitseamet toetas töid 20 000 euroga.

 

2023. aastal paigaldasime hoonetekompleksile kanalisatsioonitrassi ja septiku, rajasime hoonesse vesitualeti ning teostasime erinevaid remonttöid. 

Alates 2015 aastast on rehielamu seisundit parandatud ning hoonet ulatuslikult konserveeritud Kunstitalu töötajate poolt.

bottom of page